İnsanlar yaşlandıkça daha fazla kabızlık yaşar mı?

Yaşlandıkça vücudumuz birçok farklı aşamadan geçer ve bazen çeşitli karın rahatsızlıkları yaşayabiliriz. Ve bu tamamen normal! Kabızlık yaşlılarda sıklıkla bildirilen bir bağırsak semptomudur ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir1, vücudunuza ne olduğunu yorumlamak daha iyi hissetmek için harekete geçmenin ilk adımıdır.

Yaşlandıkça vücudunuzda neler değişiyor?

Yaşlanmak, vücudunuzdan yeni sinyaller almak demektir. İnsanların yaşlandıkça, özellikle 652 yaşından sonra kabızlık şikayetleri artar.

Yaşlı hastalarda kabızlığın nedeni genellikle çok faktörlüdür ve hareketsizlik, uygunsuz beslenme, depresyon ve konfüzyon, bazı ilaçlar ve bağırsak kaslarını uyarmaktan sorumlu bağırsak sinir sistemini etkileyen bozuklukları içerebilir. Bağırsak kasları ise yiyeceği sindirim sisteminden geçirmesi gereken kaslardır1,3,4.

Vücudunuz değişiyor

İnsanlar yaşlandıkça, sindirim süreci biraz yavaşlar çünkü yaşlanan bağırsağın yiyeceği sindirim sisteminden geçirmesi için biraz daha zamana ihtiyacı vardır, bu da kabızlığı tetikleyebilir1.

İlaç almak

Uzun süreli ilaç tedavisi yaşlılar arasında yaygındır ve bazı ilaçlar yan etki olarak kabızlık semptomlarına yol açabilir.

Yeni yaşam tarzı alışkanlıkları

Yaşlandıkça, daha az hareket etmeye veya daha az egzersiz yapmaya yatkın hale geliriz ve beslenme alışkanlıklarımız da zamanla değişerek vücudumuzu başka bir değişime sokabilir. Uzun vadede bu tür değişiklikler sindirim sistemimizi etkileyebilir2.

Yaşlandıkça vücudunuza neler oluyor?

Kabızlık genellikle vücudunuzda meydana gelen değişikliklerin bir işareti olabilir ve yaşlandıkça bu belirtiler farklı sebeplerden olabilir:

Kabızlık Semptomlarını Önlemek veya Kurtulmak İçin Birkaç Öneri

Kabızlık semptomlarını önlemek veya kurtulmak için hayatınızın herhangi bir aşamasında düşünebileceğiniz ve deneyebileceğiniz bir dizi basit önlem vardır.

Dulcosoft® Çözüm Yelpazesi

Kabızlık durumlarında, makrogol gibi bazı aktif madde bazlı laksatifleri kullanabilirsiniz.  

Dulcosoft®, kabızlığın rahat bir şekilde giderilmesi için bedeninizle uyumlu çalışır. Kabızlık ve düzensizliği nazik ve etkili bir şekilde giderir11.


Haberdar olun

Kabızlık belirtileri son derece rahatsız edici ve kalıcı olabilir. Bu dönemlerin ne kadar sinir bozucu ve stresli olabileceğini bildiğimiz için kabızlığın nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini belirlemeye yardımcı olabiliriz.