Dulcosoft® Oral Solüsyon

 • Kabızlık tedavisinde kullanılır
 • Etki göstermesi genellikle 24-72 saat sürer
 • Sıvı formdadır
 • Yumuşak bir rahatlama sağlar
 • 6 ay ve üzeri çocuklarda kullanılabilir

Dulcosoft® Oral Solüsyon’un ana maddesi, ozmotik bir laksatif olan Makrogol 4000’dir. Bağırsaktaki su emilimini geciktirerek kolondaki su miktarının artmasını sağlar. Böylece, sertleşmiş gaita (dışkı) yumuşar ve hacmi artar. Bu da, bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar ve dışkılamayı kolaylaştırır, böylece kabızlık ve düzensizliğe karşı yumuşak ve etkili rahatlama hissinin oluşması sağlanır. 

Aktif maddesi Makrogol 4000'in etki mekanizması tamamen fizikseldir: vücut tarafından emilmez ve vücuttan değişmeden atılır. 

Dulcosoft® aromasız bir solüsyondur. Doğrudan tercih ettiğiniz bir içecek ile, örneğin bir bardak su veya meyve suyu ya da çay gibi başka bir sıvı ile (yaklaşık 150 ml) karıştırılıp tüketilebilir8


aroma içermez


gluten içermez


laktoz içermez


şeker içermez

Kullanım Kılvauzu

Dulcosoft® Oral Solüsyonun faydaları

Genellikle 24-72 saatte rahatlama sağlar8

Tahmin edilebilir bir zaman diliminde yumuşak ve etkili bir rahatlama sağlar

Bağırsağı nazikçe hareketlendirir8

Makrogol biyolojik olarak inerttir1 Bağırsağı nazikçe hareketlendirerek dışkının kolay atılmasına yardımcı olur

Sert gaitanın (dışkının) rehidrasyonu

Bakteri florasına nazikçe davranarak sert gaitayı (dışkıyı) yumuşatmaya yardımcı olur3, 1

Herkesin ihtiyaçlarına uygundur8

Yarattığı nazik hareketlilikle hem yetişkin hem de çocukların kullanımına uygundur

Kullanım ve dozaj8

Dulcosoft® aromasız bir solüsyondur. Doğrudan tercih ettiğiniz bir içecek ile, örneğin bir bardak su veya meyve suyu ya da çay gibi başka bir sıvı ile (yaklaşık 150 ml) karıştırılıp tüketilebilir.

6 aylık veya daha büyük çocuklar: 

 • 6 aydan 1 yaşına kadar: 8 ml/gün – (4 g makrogol 4000'e eşdeğer) tercihen sabahları tek doz olarak alınır.
 • 2 ila 3 yaş arası: 8 ml – 16 ml/gün – (4 – 8 g makrogol 4000'e eşdeğer) tercihen sabahları tek doz olarak alınır.
 • 4 ila 7 yaş arası: 16 ml – 32 ml/gün – (8 – 16 g makrogol 4000'e eşdeğer) tercihen sabahları tek doz olarak alınır.
 • 8 yaşından itibaren: 20 ml – 40 ml/gün – (10 – 20 g makrogol 4000'e eşdeğer) tercihen sabahları tek doz olarak alınır.

18 yaşından büyük yetişkinler: 

 • 20 ml ila 40 ml/gün – (10 – 20 g makrogol 4000'e eşdeğer) tercihen sabahları tek doz olarak alınır.

DULCOSOFT® gebelik ve emzirme döneminde kullanılabilir. Çünkü makrogol 4000’in emilimi ihmal edilebilir düzeydedir, bu nedenle herhangi bir etki göstermesi beklenmez. Bununla birlikte, eğer gebeyseniz veya emziriyorsanız, DULCOSOFT®'u kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. 

Diyabet ve Çölyak hastaları için uygundur.

Üründe neler var?

Makrogol 4000

Makrogol 4000, yetişkinlerde ve ≥ 6 aylık1 çocuklarda kabızlığın semptomatik tedavisinde kullanılan, yüksek su bağlama kapasitesine sahip ozmotik bir ajandır1. Etki etmesi genellikle 24-72 saat süren nazik, yavaş yavaş etkili bir gaita (dışkı) yumuşatıcı ve ozmotik bir laksatiftir. Belirtildiği şekilde kullanıldığında, gaita (dışkı) yumuşatıcılar bağırsağı hareket halinde tutmak için güvenli ve nazik bir yoldur.

Makrogol 4000 nasıl çalışır?

Dulcosoft® Oral Solüsyon yüksek su tutma kapasitesine sahiptir. Sıvı için bir taşıyıcı görevi görür ve kolonda artan su miktarına yol açan bağırsak su emilimini geciktirir. Ozmotik bir laksatif olduğundan, kolonunuzda lokal olarak etki ederek bağırsaktaki sertleşmiş gaitayı (dışkıyı) yumuşatır ve hacmini arttırır, bu da daha kolay ve daha rahat geçmesini sağlar. Bu, bağırsak hareketinde artışa yol açar ve gaita (dışkı) geçişini kolaylaştırır. Bu biyolojik olarak inert laksatif, vücudunuz tarafından pratik olarak emilmeyecek tamamen fiziksel bir etki mekanizması uygular. Fermentatif bağırsak gazı üretimi olmadığından, diğer ozmotik, emilemeyen şeker laksatiflerinden daha az yan etkiye (şişkinlik ve şişkinlik gibi) sahiptir1,2.

Sıkça Sorulan Sorular

Kabızlıktan bahsetmeye başladığınızda, aynı sorular sıklıkla ortaya çıkacaktır. 

 • Dulcosoft® Oral Solüsyon kabızlığın semptomatik tedavisinde ve sert gaitanın (dışkının) yumuşatılmasında kullanılan bir tıbbi cihazdır. Etkin maddesi Macrogol 4000’dir. Bağırsaktaki su emilimini geciktirerek sertleşmiş gaitayı (dışkıyı) yumuşatır. Bu da bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar ve dışkılamayı kolaylaştırır, böylece kabızlık ve düzensizliğe karşı yumuşak ve etkili rahatlama hissinin oluşması sağlanır8

 • Dulcosoft® Oral Solüsyon 6 aydan büyük bebekler, çocuklar ve yetişkinler tarafından kullanılabilir (8 yaşından küçük çocuklarda tıbbi gözetim önerilir)8.

 • Dulcosoft® Oral Solüsyon içeriğindeki Makrogol 4000 neredeyse emilmediğinden ve bu nedenle vücut üzerinde göz ardı edilebilir bir etkiye sahip olduğundan hamilelik sırasında ve sonrasında alınabilir. Ancak hamilelik ve emzirme döneminde ürün tıbbi tavsiye ve doğrudan doktor gözetiminde alınmalıdır8.

 • Makrogol 4000 Laksatif daha uzun süre alınabilir, sadece çocuklar Makrogol 4000 Laksatif'i 3 aydan fazla kullanmamalıdır. Kabızlık devam ediyorsa kabızlığın nedeni araştırılmalıdır8

 • İlacı sabahları tek doz halinde almanızı tavsiye ederiz8.

 • Dulcosoft® ana bileşeni, ozmotik bir laksatif olan Makrogol 4000'dir. Kolonda yüksek su tutma kapasitesi ile sert gaitayı (dışkıyı) yumuşatmaya ve hacmini artırarak dışkılamayı kolaylaştırmaya ve şişkinlik hissini azaltmaya yardımcı olur8

 • Aşırı Dulcosoft® Oral Solüsyon kullanımı ishal, karın ağrısı, karın şişliği, mide bulantısı, şişkinlik, gaz, kusma veya gaitayı (dışkıyı) tutamama gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Nadiren; anafilaktik şok, anafilaktik reaksiyon, anjiyoödem, ürtiker, döküntü ve aşırı duyarlılık meydana gelebilir8

   Bu durumda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. 

 • Dulcosoft® 6 aylıktan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 

  Dulcosoft® Oral Solüsyon, içeriğindeki etkin maddeye veya yardımcı maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olan kişiler tarafından alınmamalıdır. Dulcosoft® Oral Solüsyonu aşağıdaki durumlarda da kullanmayınız: 

  • Sindirim sistemi perforasyonu veya sindirim sistemi perforasyonu riskiniz varsa  

  • Nedeni belirlenemeyen ağrılı abdominal (karın içi) sendromlarınız varsa 

  • İleus veya bağırsak tıkanması veya semptomatik stenoz şüphesi varsa  

  • Bağırsak sisteminizde ciddi iltihabi durumlar (örn. ülseratif kolit, Crohn hastalığı) veya toksik megakolon varsa 

  8 yaşından küçük çocuklar için tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Bu durumlarda, uygun doz, daha yumuşak gaitanın (dışkının) düzenli olarak boşaltılmasını sağlamak için yeterli olan minimum dozdur8

 • Dulcosoft® Oral Solüsyon eczanelerden satın alınabilir.

 • Dulcosoft® ve diğer laksatifler kilo vermeye yardımcı olmaz. Kalorilerin veya besinlerin emilimini azaltmazlar. Sulu gaitaya (dışkıya) (ishal), karın kramplarına ve dehidrasyona neden olabilirler1

 • Pek çok laksatif türü vardır ve her biri bağırsak hareketini kolaylaştırmak için biraz farklı çalışır. 

  Ozmotik laksatifler 

  Dulcosoft® gibi ozmotik veya salin laksatifler, bağırsaktaki sıvı emilimini azaltarak gaitanın (dışkının) kalın bağırsaktan geçmesine yardımcı olur. Bu laksatifler, kolonun içinde ek su tutan, ozmotik bir gradyan oluşturan ve bağırsağa su çeken, emilimi zayıf maddeler içerir. Bu, gaitayı (dışkıyı) nemlendirir ve geçişini kolaylaştırır. Tuvalette geçen zamanı kolaylaştırmaya ve düzenli bağırsak hareketlerine yardımcı olur. 

  Uyarıcı laksatifler 

  Uyarıcı laksatifler, gaitayı (dışkıyı) nemlendiren ve geçişini kolaylaştıran su ve tuzun bağırsağa taşınmasına neden olur. Ek olarak, uyarıcı laksatifler bağırsak kaslarının aktivitesini uyararak bağırsaklarınızın kasılmasına neden olur. Bu iki etki birlikte kolondan gaita (dışkı) geçişinin hızlanmasına neden olur ve klinik çalışmalarda çok etkili ve güvenli oldukları kanıtlanmıştır. Bağırsak kaslarını etkili bir şekilde uyarmak gaita (dışkı) hareketini hızlandırır. İşlerin hareket etmesine yardımcı olurlar. 

  Gaita (dışkı) yumuşatıcı laksatifler 

  Gaita (dışkı) yumuşatıcılar tam da bu- sert, kuru, ağrılı gaitanın (dışkının) daha yumuşak hale getirmeye yardımcı olan ürünlerdir. Bağırsaktaki gaitayı (dışkıyı) yumuşatarak çalışırlar, bu da geçişini daha kolay ve rahat hale getirir. Belirtildiği şekilde kullanıldığında, gaita (dışkı) yumuşatıcılar hareket halinde tutmak için güvenli ve nazik bir yoldur. 

  Fitiller laksatifler 

  İlaçlı fitiller, rektuma yerleştirilen uyarıcı laksatiflerin tipik olarak güvenilir, hızlı etkili bir dozaj şeklidir. Bisakodil veya gliserin içerebilen bu fitiller kayganlık ve uyarı sağlayarak gaitanın (dışkının) vücuttan atılmasına yardımcı olur. Dakikalar içinde hızlı bir şekilde bağırsak hareketini teşvik etmeye yardımcı olmak için bağırsaktaki bağırsak kaslarını uyarırlar. 

  Lif takviyeleri 

  Lif takviyeleri gaitaya (dışkıya) hacim katar. Hacimli gaita (dışkı) daha yumuşaktır ve geçmesi daha kolaydır. Lif takviyeleri geleneksel olarak birinci basamak tedavi olarak kabul edilir. Genellikle güvenlidirler, ancak şişkinlik ve karın ağrısını artırabilirler ve bazı ilaçların emilimini engelleyebilirler9

 • Laksatif alırken, kısa ve uzun süreli tedavilerde (herhangi bir ilaçta olduğu gibi) yan etkiler ortaya çıkabilir. Bugün itibariyle, uzun süreli laksatif tedaviler sırasında kolon için belirli bir risk olduğuna dair bir kanıt yoktur. Makrogol 4000, gastrointestinal astarın normal morfolojisini ve mimarisini değiştirmez. Deneyime dayalı olarak, Dulcosoft® Oral Solüsyon gibi ozmotik laksatifler, kullanma talimatında belirtildiği şekilde kullanıldığında güvenli olarak kabul edilebilir9.

Haberdar olun

Kabızlık belirtileri son derece rahatsız edici ve kalıcı olabilir. Bu dönemlerin ne kadar sinir bozucu ve stresli olabileceğini bildiğimiz için kabızlığın nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini belirlemeye yardımcı olabiliriz.